39: Jana Zajícová (CREATIVE sites): Work-life balance je cesta; je to proces

Diagnóza Podnikateľ Edita Angyalová
Diagnóza Podnikateľ
39: Jana Zajícová (CREATIVE sites): Work-life balance je cesta; je to proces
Loading
/

V tejto časti podcastu Diagnóza Podnikateľ sa dozviete:  

  • Ako Janka vybudovala rastúcu firmu s takmer 50 ľuďmi
  • Ako vníma Janka work-life balance (rovnováhu pracovného a osobného života) z pozície ženy – líderky
  • Koľko rolí musela postupne vo firme i v osobnom živote plniť, a čo ju to učilo
  • Čo má mať každá podnikateľka podľa Janky na prvom mieste, a čo na ďalších
  • Viaceré tipy a triky pre ženy, po akých nástrojoch či postupoch siahnuť, ak chcú aj podnikať, aj užiť si rodinu, a mať aj čas na seba
  • Čo robí každé ráno na udržanie svojho work-life balance, ale aj
  • Prečo určite odporúča eshopom expandovať do zahraničia, či
  • Prečo nepovažuje WordPress ani Shoptet za priamu konkurenciu CREATIVE Sites,

a mnoho ďalšieho.

Dôležité odkazy z podcastu:

S kým je tento podcast a čo v ňom napríklad odznelo?

work-life balance

Mojím dnešným hosťom je Jana Zajícová, ktorá začala podnikať v online biznise a tvorit e-shopy už pred viac než 17-timi rokmi, spolu s manželom Martinom. Dnes má ich spoločnosť CreativeSites takmer 50 kolegov, tvorí kvalitné e-shopy na mieru, a rok čo rok, kontinuálne, udržateľne rastie.

Jana žila a podnikala v Čechách i na Slovensku, počas podnikania spolu s manželom vychovali 2 deti, zrealizovali 3 ročníky online konferencie Creative Summit & Expo, a ona sama sa pritom odborne podieľala na vytvorení viac ako 1200 e-shopov a dlhé roky sedela vo firme na viacerých stoličkách – keďže firma rástla postupne a teda si tiež len postupne mohla dovoliť ďalších zamestnancov.

Je presvedčená, že v práci je dôležitá sloboda a že ženy toho dokážu oveľa viac, ako mnohé tušia – ale napokon work-life balance musia nájsť. Porozprávali sme sa teda o Janinom vnímaní fenoménu podnikania žien – a samozrejme, zabŕdli sme aj do sveta tvorby e-shopov a príbehu značky CreativeSites.

Aké sú niektoré zaujímavé výroky Janky, ktoré v podcaste odzneli?

(08:22) My určite odporúčame expandovať – tam totižto e-shopy majú úplne že iné výsledky.

(09:01) Medziročný pokles medzi 21-22 rokom na bežných e-shopoch bol -23% a vlastne tie e-shopy, ktoré nám expandovali, mali iba -14%.

(11:01) To už sa dostávame k tomu work-life balance: (…)  Ja som si zažila vyslovene to, že som veľmi veľa energie a času venovala práci, a všetok zvyšný čas som venovala rodine, deťom – a  vlastne nikde som nemala seba.

(12:11) Ja to vlastne vnímam tak, že je to práve rovnováha (…) že ja rovnováhu hľadám a snažím sa vidieť a nájsť vo všetkom. Pri ľuďoch je tá rovnováha o tom, že si vypočuješ ich názory, a zároveň ako líder tam udávať smer. A zároveň je to aj vo vzťahoch s nimi – byť s nimi priateľ, ale zároveň, aby dodávali výkon.

(13:01) Ja to fakt vnímam ako takú cestu, ako taký proces – a tam nie je nejaký finálny cieľ (…) tam sa učíme tak, ako ideme.

(17:00) Čo som si ja uvedomila a pochopila – že aj keď veľa tých mamiek možno je že na materskej, ale sú na mobile, píšu si s kamoškami, volajú…alebo upratujú, varia… ale nevenujú 100%-nú pozornosť tým svojim deťom, tak vlastne (…) je jedno, či tá mama je doma, alebo je v práci – tú pozornosť dáva inde.

(17:45) V práci človek maká, potom prídeš domov, tam máš druhú šichtu, venuješ sa domácnosti a deťom, a ako to vlastne vyvážiš? (…) Kde máš seba? A potom ešte partnera?

(20:07) To som si tak minule uvedomila, že som dlhšie nebola chorá, a že vlastne ja som fakt tú chorobu mala vyslovene na to,  že som nedokázala bez toho oddychovať – že som si nedovolila bez toho oddýchnuť.

(20:27) Si sadneš, a teraz Ty máš pocit, že robíš niečo zle. Že však máš deti, a máš domácnosť, a ešte toto treba, a ešte v záhrade sa treba postarať, a ešte som neurobila toto! A teraz  Ti tou hlavou ide 30 vecí, ktoré ešte treba, a Ty tam vlastne nemôžeš ani kľudne sedieť…tak Ťa to vystrelí, a ideš to robiť. Takže toto kým som sa naučila – dať sa do kľudu (…) Ty si môžeš dopriať, oddýchnuť.

(22:16) Samozrejme, vždy je základ v nás. Lebo ak my by sme s tým „ne-match-ovali“ (…) tak by sme to v živote mali inak. My sa sami rozhodujeme o tom, ako žijeme.

(23:15) Každá choroba, a každá vec v Tvojom živote, je prepojená s nejakým uvedomením. Čím skôr tú vec pochopím a začnem aplikovať vo svojom živote (…), tým skôr si to viem aj na fyzickej úrovni dať do poriadku.

(24:04) Teraz vlastne už to mám tak nastavené, že aj keď nemakáš, tak vieš, že máš hodnotu. Už nemusíš nikomu dokazovať svoju hodnotu. 

(28:00) Snažím sa delegovať čo najviac (…) a usporiadať si priority (…) a čo by som mohla prípadne eliminovať. A toto robím stále – a stále je čo robiť.

(29:26) Je extrémne dôležité, že ako je na tom ten majiteľ firmy – že tak rýchlo vie rásť aj tá firma.

(34:24) Podľa mňa tých metód je strašne veľa, a každý by si mal vybrať to svoje. A hlavne byť taký bdelý, že čo sa mi to vlastne naozaj deje v živote, a čo mi to chce ukázať. (…) My tie signály dostávame stále.

(39:10) Aj to podnikanie by sme mali robiť pre seba. Veď pre koho to robíš? (…) Ja to robím preto, že mne to prináša pocit slobody, a môžem slobodne mať piatky voľné.

(45:15) Je tu dostatok všetkého pre každého, a len my si tie veci blokujeme a nedovoľujeme.

(48:28) Chyba nie je zlá. Chybu by sme naopak mali vnímať ako posun…kto sa bojí robiť chyby, tak si zbytočne iba odsúva úspech.

Scroll to top