16: Katarína Jarombeková (Regresky): Koníček ako biznis? Podnikajte v tom, čo vás baví

Diagnóza Podnikateľ Edita Angyalová
Diagnóza Podnikateľ
16: Katarína Jarombeková (Regresky): Koníček ako biznis? Podnikajte v tom, čo vás baví
Loading
/

V tejto časti podcastu Diagnóza Podnikateľ sa dozviete:  

  • Administratíva v podnikaní bez stresov – ako na to?,
  • aké je to podnikať, keď je váš koníček ako biznis,
  • čo všetko zahrňuje administratíva pri predaji digitálnych produktov,
  • ako na zautomatizované faktúry,
  • ako pracovať so strachom,
  • aké plány má Katarína Jarombeková do budúcna.

Dôležité odkazy z podcastu:

Chcete si podcast radšej prečítať?

konicek-ako-biznis

Mojím dnešným hosťom je Katarína Jarombeková. Katka vôbec nemala v pláne podnikať. V zlomovej životnej situácii však natrafila na metódu, ktorá jej veľmi pomohla, a stala sa základom jej podnikania a pomoci iným. Dnes už desiaty rok pod značkou regresky.sk poskytuje terapie a digitálne produkty, ktoré pomáhajú ľuďom stvoriť si život podľa vlastných predstáv. Je autorkou knihy Ako sa mať rád. Ako sa úspešne podniká v takejto oblasti, nám už povie sama.

Katka, vitaj.

Ďakujem pekne za privítanie, aj za pekný úvod. A ďakujem aj za pozvanie do podcastu. A vitajte všetci.

Katuš, keď začínam tieto podcasty, tak ja rovno dám jednu takú ostrú otázku. Čiže ja ju dám, a potom by som si ešte na chvíľku zobrala slovo, lebo skúsim predstaviť, o čom sa dnes budeme baviť, aká je téma dnešného podcastu. Ale idem zhurta na to, lebo fakt to každému spravím, takže spravím to aj Tebe. Prečo by si Ťa zákazník mal vybrať?

Dobrá otázka. Áno, robievam síce terapie, pracujem s ľuďmi, pomáham im, aby sa dostali z nejakých problémov, alebo z nejakých svojich blokov, ktoré majú. Ale mojím cieľom nie je to, aby za mnou chodili neustále. Ja proste sa snažím inšpirovať tých ľudí, aby našli tú svoju cestu, aby spoznali sami seba. Tým pádom, aby rozumeli sami sebe, a aby mohli sa z tých problémov dostať sami. Aby dokázali rozumieť samému sebe, a tak si v podstate vedeli vytvoriť život, v ktorom budú môcť povedať, že aj v ich svete je všetko v poriadku.

Rozumiem. Tak uvediem dnešnú tému podcastu, pretože ona je taká – my budeme asi často zabiehať do vecí, ktoré sú skôr psychologické, alebo dokonca také duchovné. Ale dnešná téma je veľmi praktická, a volá sa – ako na nevyhnutnú administratívu v podnikaní. Takže ja som to urobila schválne, že som zavolala Teba, lebo chcem ukázať to, že aj pri takomto type podnikania je proste nevyhnutná administratíva súčasťou toho biznisu. Takže to bude taká druhá línia toho nášho rozhovoru, ktorý budeme viesť.

Ale začnime to odpletať od začiatku. Prosím Ťa, Ty si ako prišla na to, že chceš podnikať, vždy si chcela?

Práveže vôbec nie. Nikdy som si ani len nemyslela, že budem ja niekedy podnikať, alebo že začnem vôbec niečo svoje si nejakým spôsobom rozvíjať. V podstate, ja som sa k tým terapiám, alebo k tomuto svojmu biznisu, dostala náhodou. Aj keď teda na náhody neverím. 😊 Nejaké moje životné okolnosti ma priviedli k terapiám, ktoré som najprv potrebovala sama pre seba. Potom som si ja spravila kurz, lebo sa mi zdala tá terapia vhodná a príjemná, takže som si povedala, že skúsim to aj ja. A začala som v tom sa viac orientovať, a čistiť si rôzne bloky, či už sebe, alebo deťom, alebo rodinným príslušníkom. A postupom času sa začali na mňa obracať aj ostatní ľudia z môjho blízkeho, najprv teda z blízkeho okolia, a neskôr už potom aj zo vzdialenejšieho okolia. Postupne začali za mnou chodiť známi mojich známych. Čiže už som ani len veľakrát nepoznala toho človeka, ktorý za mnou prišiel, a žiadal ma o pomoc, lebo teda väčšinou zo začiatku chodili na odporúčanie. Až sa to postupne potom preklenulo k tomu, že asi by som si už mohla za to aj niečo vypýtať, nielen robiť to zadarmo.

Rozumiem.

Takže tam potom nastalo také prechodné obdobie, kedy som musela vysvetliť kamarátom, že akože sorry, už to nerobím zadarmo. To bolo celkom také náročné. Lebo keď začnete niečo robiť len tak, proste to skúšate, zavoláte si kamošku, poď, vyskúšame to. Alebo príde ona, rozprávate jej o tom, chce to vyskúšať, urob aj mne, tak to skúšame. Ale už potom, keď som naozaj reálne robila niekomu terapiu, a reálne som im pomáhala, a preklenúť toto obdobie, že už to nerobím len tak, že prídeš a urobíme si terapiu, tak bolo to náročné.

Rozumiem. Ty si v tom čase ešte robila v inom zamestnaní. V podstate, ja to volám, že inou hemisférou. Čo to bolo?

Ja som v podstate celý život sa živila administratívou. 😊

Smiech

Takže áno, ja som mala iné zamestnanie v tom čase ešte, keď som začínala so SRT[1] na plný úväzok. Takže SRT som, alebo teda terapie celkovo, som si robievala sama sebe, alebo aj tým známym blízkym po večeroch, alebo po nociach doslova. A takýmto spôsobom som sa vlastne postupne k tomu dostala bližšie a bližšie.

Stalo sa Ti aj to, keď si povedala svojmu okoliu, že toto už je platené, že niektorí zareagovali zle?

Myslím si, že mi to troška vytriedilo priateľov. (smiech)

(smiech) Vieš čo, to je zaujímavé povedať, pretože si myslím, že mnohým ľuďom sa toto môže stať. Začnú niečo kvôli sebe, a teraz zistia, že na to majú talent, že to im pomohlo, môže to byť čokoľvek, naozaj, akákoľvek metóda. Žiaľ, stáva sa, že to blízke okolie má pocit, že človek je vlastne zadarmo. Ale ono to má hodnotu. Tvoj čas má hodnotu. To, že Ty sa vzdelávaš, má hodnotu. Čiže ja si myslím, že je cenné toto povedať, že sa to žiaľ môže stať, keď sa rozhodnete nejakú vec, ktorú už viete robiť lepšie, že ju chcete trebárs učiť, alebo ju poskytovať ostatným, tak sa môže stať, že tí, čo to predtým konzumovali zadarmo, a mali pocit, že to je priateľská pomoc, zrazu zareagujú zle. Ale predpokladám, že toho nebolo veľa.

Nebolo toho až tak veľa, to nie, to zasa nemôžem povedať. Aj veľa mojich priateľov zareagovalo na to v podstate v pohode, v poriadku. Alebo si dali chvíľu odstup, a nechceli odo mňa terapie. Ono tam totižto prichádza k takému zvláštnemu prelomu, že tí tvoji známi ťa ešte stále nepovažujú za experta, alebo za odborníka v tomto celom.

Rozumiem.

Ale už proste začali za mnou chodiť aj cudzí ľudia, ktorí sa ku mne utiekali, a počúvali ma od slova do slova, a kopírovali moje slová. Takže už tam začala byť taká tá nerovnováha, že tí moji priatelia ma vnímali ako stále kamošku, ktorá sa s niečím hrá. Ale už tí cudzí ľudia ma vnímali, že prišiel som za niekým, kto mi vie pomôcť, kto vie viac o tom mojom probléme, alebo kto vie, ako sa môžem z toho problému dostať.

Rozumiem. Podľa môjho názoru tam na to vplýva aj to, že keď zisťuješ, že sa to bude zväčšovať, tak už to musíš robiť za peniaze. A keď to musíš robiť za peniaze, tak musíš proste vyriešiť tú administratívu, musíš si založiť firmu, musíš začať fakturovať. To nie je sranda, keď to chceš samozrejme robiť poctivo, čo viem, že Ty to chceš robiť poctivo. Takže to je ďalší taký zlom, ktorý asi môže nastať.

Áno, určite. V podstate ja už som mala firmu dávno založenú, pretože tam, kde som pracovala, tak som vlastne fakturovala si svoj čas, čiže moje prvé faktúry vznikli v podstate na administratívnu prácu. 😊 Možno si ma aj dobre zavolala do tohto podcastu. Ale časom, pokiaľ som stále to SRT robila popri práci, a stále to bolo len také, ja neviem, jednu, dve terapie, možno tri týždenne, že to bola skôr náhoda. Niekedy sa mohlo vyskytnúť viac, niekedy menej. Tak som to stále tak vnímala, že toto nie je ešte biznis, že toto je len pomoc niekomu inému. Ale teda už som pochopila, že aspoň ten čas si teda nechám zaplatiť, a že je to môj voľný čas, mohla by som sa venovať úplne niečomu inému. Takže aspoň ten čas. A okrem toho, aj v tom duchovnom svete energie musia byť vyrovnané. Čiže ak dávaš, tak máš aj prijímať. Aj na základe tohto som si povedala ok, tak proste už nie zadarmo.

Rozumiem. Kedy si sa Ty rozhodla, že toto už budeš robiť len full time?

No to bol asi koniec roka 2018, mám pocit, a ono sa to tak už prelamovalo vo mne, v podstate skoro posledný rok v tej práci. Ja už som si neskôr totižto našla prácu iba na polovičný úväzok. S tým, že som vedela, že chcem si rozvíjať tieto svoje danosti. A okrem toho som v tom čase bola sama s dvoma malými deťmi, takže som proste potrebovala aj priestor pre ne, aby som vedela aj sa s nimi učiť, aj porozvážať ich po krúžkoch atď. Postarať sa o nich. Takže potrebovala som viac takého času pre seba. Čiže som sa rozhodla, že už chcem len prácu na polovičný úväzok, nie na full time. A aj teda pre to, aby som mohla si rozvíjať tento svoj, zatiaľ iba koníček SRT, a aby som tieto terapie mohla zdokonaľovať, učiť sa v tom. Takže už som v podstate robila na ten polovičný úväzok a popritom som teda robievala tieto terapie.

Rozumiem. Možno aj to by pomohlo poslucháčom počuť, že začal nejaký koníček, pomaličky tam začali aj tí cudzí ľudia sa objavovať, tak si sa rozhodla, že to treba akože nejak sprofesionálniť. Treba tam faktúry vystaviť, a tak ďalej, tak si sa rozhodla, že z toho bude v nejakom bode polovičný úväzok v tej starej práci. Toto časovo vieš povedať, či to trvalo, ja neviem, 2 roky, 3 roky? Len tak rádovo, aby ľudia mali predstavu, ako dlho to môže trvať, keď to začnete robiť tak popri práci.

Asi prvých 5 rokov som robila normálne ešte full time, a v podstate som SRT robievala len pre seba a pre veľmi blízkych ľudí. Alebo teda občas sa ku mne dostal človek, ktorý potreboval pomoc, nejaký známy známeho. Ale potom už som prešla na ten polovičný úväzok. To bol vlastne hraničný čas, kedy aj deti začali chodiť do školy, čiže som potrebovala viac času aj pre seba, ale teda aj na túto svoju prácu. A nejak ma to ťahalo k tejto práci, k tomuto smeru, a chcela som sa v tom viac rozvíjať. Proste som chcela už konečne robiť to, čo ma baví, a to, čo ma napĺňa. Takže som si povedala, že ok. Ale bála som sa, stále som sa bála úplne pustiť prácu.

Povedz o tom. Prečo?

Prečo som sa bála?

Áno.

Bála som sa, či sa tým uživím. Bála som sa, či uživím deti. Lebo už keď máte deti, už tam nie ste zodpovedný len sám za seba, ale už sú tam ďalšie dve bytosti (v mojom prípade dve), o ktoré sa musíte postarať, a ktoré proste na vás visia, ktoré sú závislé od vás. Tam som sa bála toho, či budem mať dostatočný príjem, či uživím seba a deti.

Chápem.

Tak som si povedala, že aby som mala teda nejakú istotu, že budem mať nejaké peniaze, tak proste zamestnám sa na polovičný úväzok, a popritom si budem rozvíjať tieto svoje danosti, alebo ako by som to nazvala. Potom som 4 roky robila administratívu u môjho kamaráta.

A popritom si teda stále robila terapie.

Áno, popritom som stále robila tieto terapie.

Čiže skoro 9 rokov Ti trvalo, až si sa rozhodla, že už stačilo, a teraz to treba robiť full time.

Asi tak. 😊

Spätne, podľa Teba, tento čas, ktorý si strávila, určite je cenný. Predpokladám, že v tejto oblasti je treba, aby sa cibrili tie schopnosti človeka, že nič nie je stratené, proste si nadobúdala skúsenosti. Ale spätne to tak necítiš, že to mohlo byť aj rýchlejšie, a že nejaká časť toho problému bola iba v hlave?

Určite to mohlo byť rýchlejšie. (smiech)

(smiech) A spomínam to inak preto, lebo naozaj si myslím, že spústa ľudí toto prežíva. A hlavne žien teda, osobitne vtedy, keď sú na to samé, alebo majú pocit, že proste musia niečo dokázať. A iba vtedy, keď to dosiahne určitý level príjmu, tak to je určite ok. Myslím si, a naozaj som sa rozprávala so spústou ľudí, ktorí chcú podnikať, alebo podnikajú, a mnohí prežívajú takéto emócie. Takže, čo by si im radila, keby si tak mohla spätne? Si vravela, že to asi mohlo byť rýchlejšie. Čo by si im poradila, aby to skúsili robiť inak? Aby povedzme tú cestu nemuseli mať predĺženú zbytočne

No v prvom rade nebáť sa. 😊 Ja viem, že sa to veľmi ľahko hovorí. Ja sama som sa teda bála 9 rokov, minimálne. A netvrdím, že ani potom som sa nebála. Bála som sa aj potom, ale už som si povedala, že a dosť.

Chápem.

A dosť, idem do toho, aj teda napriek svojmu strachu, aj napriek tomu, že sa bojím. Proste to chcem robiť a hotovo. Aj vo svojej praxi som vlastne pochopila, že čokoľvek, na čo si len pomyslíme, že by sme chceli robiť, alebo by sme mohli robiť, tak na to máme. Čiže možno toto by bola taká tá moja rada, že nebáť sa. Lebo čokoľvek nám skrsne v tej hlave, že chceme urobiť, tak máme na to.

Ty si vlastne tento svoj príbeh trošku popísala aj v knihe, ktorú si napísala neskôr, ktorá sa volá Ako sa mať rád. Možno je čas teraz o nej povedať trochu.

Áno. V podstate stručne som popísala tento svoj príbeh. Práve preto, že som si prešla sama týmto obdobím strachu, a obdobím neistoty sama zo seba, a v podstate som zistila, že veľa mojich klientov, z 10-tich možno 9, má podobné problémy. Respektíve, aj keď prídu za mnou s úplne iným problémom, tak proste po čase prídeme na to, že dôvodom, alebo teda pointou jeho problémov, je práve nedostatok sebalásky alebo sebahodnoty. Takže som sa rozhodla, že tieto svoje znalosti, alebo toto moje know-how, ako sa máme naučiť mať sa radi, a aby sme dokázali prekonávať potom takéto prekážky v našom živote, napríklad aj začať podnikať, tsa Tak som to spísala do mojej knihy, ktorá je zatiaľ v e-bookovej forme a audio-bookovej forme.

Jasné. A dá sa nájsť na regresky.sk.

Áno, je na mojich stránkach.

Ok. Tak možno je čas trošku vysvetliť, čo sú to za veci, čo robíš. A asi by som to poňala tak, že skús prosím Ťa vysvetliť, kto sú vlastne Tvoji klienti, a ako Ťa nachádzajú.

Tak v prvom rade, čo robím. Takže už som tu párkrát asi spomenula SRT. Je to v podstate druh terapie, asi nebudem podrobne vysvetľovať, o čo ide, nájdete to v podstate na tých mojich stránkach. Ale robievam potom ešte jednu terapiu, ktorá sa volá regresia, čo vám asi bude bližšie, alebo teda poslucháčom podcastu. Ale pointa obidvoch týchto terapií je v tom, že hľadajú korene, príčiny toho, kde vznikajú problémy. Čiže klient za mnou príde s nejakým problémom, alebo proste s niečím, čo ho trápi.

Čo to napríklad je? Skús tak povedať nejaké 3-4 prípady, aby si to vedeli poslucháči predstaviť, čo sú to za problémy.

Môžu to byť zdravotné problémy, naozaj kadečo. Sú to problémy vo vzťahoch, sú to problémy aj v práci, alebo aj v podnikaní, aj v prosperite. Proste v čomkoľvek.

A čo ich spája tých klientov? Oni nevedia, prečo tie problémy majú? Alebo čo je dôvod, prečo prídu za Tebou, prečo nejdú za psychológom, alebo prečo nejdú, ja neviem, niekde inde. Prečo prídu za Tebou, čo sú to za dôvody?

Asi veria týmto metódam a chcú hľadať korene problému. A toto vlastne spája obidve tieto terapie, ktoré robím, že vlastne hľadajú tú podstatu, tú príčinu, prečo vznikol ten problém. A keď už vieme, prečo vznikol, alebo kde vznikol, tak tam ho potom vieme vyčistiť, odstrániť. Veľakrát je to len o tom, že človek potrebuje vyplaviť emócie negatívne, ktoré sa mu tam uložili. Takýmto spôsobom, alebo teda rôznymi metódami alebo spôsobmi pracujeme. A už sa potom dohodneme, že či jednu terapiu, alebo druhú terapiu.

Jasné. Vieš čo, to sa hodí teraz spýtať. Ty vlastne podnikáš s takými nástrojmi, a s takými témami, ktoré sa v podstate tak akože vedecky nedajú dokázať. Niekto by mohol povedať, že sú paravedecké, niekto možno dokonca, keby bol taký akoby vysadený na to (hľadala som to správne slovo), by mohol povedať, že sú šarlatánske. Musíš sa Ty vysporiadavať s vyhrotenými reakciami nejakými? Alebo za Tebou chodia len takí ľudia, čo s Tebou súznejú?

Zvyčajne sú to naozaj ľudia, ktorí s tým súznejú, pretože už keď raz ten človek hľadá pomoc, a hľadá ju v tejto oblasti, tak väčšinou tomu aj verí. Akože párkrát sa mi stalo, že som sa dostala k človeku, ktorý tomu neveril, alebo ktorého mi podsunul niekto iný. Hlavne to bolo vtedy, keď mi ho niekto iný podsunul. Napríklad matka mala pocit, že chce pomôcť svojej dcére, alebo svojmu synovi, už dospelému v podstate, a ja som si nejak nevšimla, neuvedomila som si, že v podstate som komunikovala stále len s tou matkou, a nie s tým svojím klientom. Čiže som sa na tom len poučila, že musím komunikovať s klientom, a nie s niekým, kto mu odporúča terapiu.

V dobrej viere.

V dobrej viere.

Rozumiem. Čiže platí, že za Tebou by mal prísť ten, kto naozaj pomoc chce, lebo Ty potrebuješ, aby tú pomoc chcel.

Určite áno. Každý je zodpovedný sám za seba, aj za svoje problémy. A ja mu môžem ukázať cestu, ako sa z toho môže dostať, ale on ju musí prejsť sám.

Katka, ja viem, že Ty máš jednu dôležitú črtu, taký princíp, ktorý máš v tých terapiách. Tvojím záujmom je, aby tí ľudia neprišli viackrát, ak je to možné. Skúsiš o tom trochu povedať?

Určite áno. Ako hovoríš, mojím cieľom je, a ja to aj vysvetľujem ľuďom, že nechcem, aby ste za mnou chodili neustále, alebo aby ste sa nedokázali bezo mňa pohnúť. Ja ich učím, ako sa majú sami dostať zo svojich problémov. Ako majú prísť na to, kde je ten problém, ako s tým problémom pracovať, ako pracovať so strachom, ako pracovať s negatívnymi emóciami. A učím to aj cez svoju tvorbu, ktorú som začala tvoriť pred nejakým časom. Aj v tej spomínanej knihe, o ktorej sme už hovorili, Ako sa mať rád. Ale mám nejaké produkty aj na svojej stránke, ktoré sú zadarmo, ktoré vyslovene tým ľuďom pomáhajú dostať sa z tých problémov sami. Mojím cieľom je naučiť toho človeka, inšpirovať ho, že je tvorca, že si môže tvoriť svoj život. Všetky tie problémy, ktoré máme, sme si stvorili sami, čiže si ich dokážeme aj zmeniť, aby sme sa dokázali z nich dostať.

Robíme to vedome?

Veľakrát nie. Veľakrát si tie veci vytvárame veľmi podvedome, a na veľmi podvedomej úrovni. Čiže mojím cieľom je pri tej terapii prísť na to, kde si to robí ten klient. Naučiť ho, ako to môže najbližšie spozorovať, že aha, robím si problém, a možno len poukázať na nejaké detaily. Napríklad keď budeš rozprávať takto, tak si vytváraš problém. Alebo keď budeš konať nie v súlade sám so sebou, tak proste robíš si takýto problém.

Chápem.

Takýmto spôsobom sa snažím viesť toho klienta, a aj človeka, aby proste sám našiel riešenie.

Možno by sa teraz hodilo, aby si povedala taký akože úplne úžasný príklad, že čosi sa relatívne závažné zmenilo v živote človeka. Vyber si akýkoľvek, naozaj. Zaujíma ma to. Samozrejme nemenuj, lebo tí Tvoji klienti požívajú dôveru, že ich nebudeš vyťahovať. Prosím Ťa, skús to nejak bez toho, aby sa niekto spoznal, keď sa to dá. 😊 Skús prosím povedať, s čím prišla žena, chlap, čo potom sa udialo v jej, jeho živote, a možno aj v odraze toho, o čom sa rozprávame. Ja viem, že máš klientov, ktorí prišli raz, a vypisujú Ti odvtedy. Už nemuseli prísť, ale píšu Ti z času na čas, a vravia, že spustila sa určitá vec v mojom živote, ďakujem pekne, že si mi ukázala cestu, pracujem na sebe. Skús, prosím, nejaký taký prípad vytiahnuť.

Rozmýšľam, ktorý by som vám mohla porozprávať, alebo spomenúť, ale hneď ako si v vyslovila tú otázku, tak mi napadol jeden človek. Teda určite mám viac takých príkladov, ale toto bolo úplne očividné. Prišiel za mnou chalan, ktorý bol úspešný v podnikaní, proste dokázal obrovské veci, v sebarealizácii atď., a nedokázal si vytvoriť vzťah, trvalý vzťah. Vždy došiel po nejakom čase do stavu v tom vzťahu, že ho tá priateľka začala úplne až rozčuľovať, čiže sa s ňou radšej rozišiel. Tvrdil, že to vždy trvá taký rok, a potom sa s ňou rozíde.

Už niekoľko takých loop-ov[2] mal za sebou, hej?

Áno. A bol z toho sám taký frustrovaný, taký nešťastný, že to nedokáže. A on chcel vzťah. Nebolo to o tom, že nechce vzťah. Lebo veľa ľudí nechce vzťahy, len o tom nevedia. Ale on ho teda chcel. Takže podarilo sa nám to rozlúsknuť, a sám na to v tej terapii prišiel, že jeho rodičia, keď bol malý, tak sa strašne hádali. Dokázali sa takým spôsobom hádať, že tie hádky oni preťahovali niekoľko dní až týždňov, čiže oni boli v podstate neustále pohádaní.

A to bol vlastne vzorec lásky, ktorý on videl?

To bol jeho vzorec lásky, ako má vyzerať vzťah. A on, aby sa tomuto vyhol, tak sa prestal hádať s tými priateľkami. On si myslel, že keď sa s priateľkou poháda, že to dospeje do takéhoto istého štádia, ako jeho rodičia. A on to vlastne nechcel.

Tak sa radšej skôr rozišiel.

Tak sa radšej rozišiel. Nehádal sa. Len tým, že sa nehádal, tak si samozrejme nevydiskutovali nejaké veci.

A on sa začal cítiť nespokojne v tom vzťahu.

On sa cítil nespokojne, lebo to nedokázal povedať, že sa cítim nespokojne. Lebo si myslel, že automaticky príde hádka, a bude sa to naťahovať týždne.

Prosím Ťa, a toto on mal sprítomnené, keď prišiel za Tebou? Alebo si to celé uvedomil až počas tej terapie?

Uvedomil si to počas tej terapie.

Čiže jemu sa to celé dialo v kuse podvedome.

Samozrejme.

Jasné. Aký je teraz osud toho človeka?

Napísal mi asi po mesiaci, možno po dvoch, že začal viac komunikovať, a pochopil teda, že musí vyjsť zo seba, zo svojej komfortnej zóny, a proste začať komunikovať s tými ľuďmi vo svojich vzťahoch, a že sa mu v tom darí, že je taký spokojný sám so sebou.

A viac nemusel prísť.

Viac nemusel prísť.

Čiže bol presne na jednej terapii.

Presne.

Ideálny klient. (smiech)

Áno. (smiech)

Chápem, dobre.

Prosím Ťa, poďme na chvíľku takým praktickým smerom, lebo tento podcast má tému, že ako na nevyhnutnú administratívu v podnikaní. Evidentne je toto vášnivé. Akože jedna vec je, že to podnikanie je vášnivé, teraz počujeme, že je to veľa o emóciách, predpokladám, že tieto spätné väzby Ti naozaj veľmi pomáhajú, a Ťa tešia. Cez to všetko, podnikanie je aj o číslach, o postupoch a o pragmatizme. Ako sa dá do biznisu zabaliť taká vec, ako sú duchovné terapie a seba-rozvoj, ako to robíš?

No áno, ako si spomenula, z týchto pozitívnych reakcií nevyžijem. A v podstate, ako som už o tom aj rozprávala pred chvíľočkou, že som postupom času zistila, že aj tie energie musia byť vyrovnané. Čiže, keď niečo dávam, tak potrebujem aj prijímať, a toto funguje vo všetkých vzťahoch, aj vôbec v celom našom bytí a vesmíre. Takže v prvom rade, ja som nešla do tohoto s tým, že chcem z toho robiť biznis a podnikanie.

Cítim, že toto je vec, ktorá je pre Teba dôležitá. Že tá motivácia bola iná.

Áno, motivácia bola určite iná. Ja som tým, že som pomohla sebe, a začala som teda pomáhať okolitým ľuďom bez toho, že by som sa ja hrnula do toho, že teraz ja chcem ísť pomáhať, lebo proste ja chcem spasiť svet; vôbec to nebolo takto. Skôr tí ľudia si mňa vyhľadávali, že chceli tú pomoc.

No dobre, ale musíš platiť účty.

Presne tak. A toto som si uvedomila, že potrebujem aj ja platiť nejaké účty, a že teda potrebujem, a hlavne keď prišlo k tomu obdobiu, že už idem do toho full-time. Možno tie začiatky tam boli celkom také náročné, lebo zrazu som sa ocitla doma. Ja tie terapie robím na diaľku, lebo niektoré sa dajú robiť na diaľku.

Čo je asi dobré v tejto korone.

V tejto korone je to výborné. Alebo teda robím ich aj online. Regresie aktuálne teraz nerobievam, lebo tie robím osobne, ale tú druhú terapiu, ktorú robím, SRT, tú robím na diaľku alebo online. Takže ja som zrazu zostala sama doma, a teraz akože čo s časom. Musela som si sama zatriediť ten čas. Musela som si sama podohadovať klientov. Nahadzovala som si v podstate kopec klientov do kalendára, a do svojho harmonogramu, na celý týždeň. Prešiel jeden týždeň, druhý, ďalší, tretí, prešlo pár mesiacov, a ja som bola strašne frustrovaná, a netušila som najprv z čoho. Bola som frustrovaná z toho, že len robím, a stále nemám ako keby dostatok toho príjmu, alebo tých peňazí na to, aby som proste vyžila, normálne slušne. Aby som zabezpečila opäť seba, a svoju rodinu, a teda deti.

To je tak, že Ty si vlastne konzultant, Ty predávaš svoj čas. Čiže sa to podobá na psychológov, trénerov. A to znamená, že si vlastne narážala na svoj fyzický limit.

Áno, presne toto som si uvedomila, že ja ale už nedokážem viac terapií týždenne urobiť. A potom som si uvedomila, že aj kebyže tam natrepem viac tých terapií, alebo kebyže to robím v tomto tempe, ako to robím, tak ok, mám ten príjem taký LTT, ako sa hovorí, len tak tak. Ale ja som bola z toho unavená, a prestávala ma tá robota baviť, prestávala ma táto moja práca, ktorú som milovala, baviť.

To je veľké riziko ľudí, ktorí poskytujú svoj čas, aj kreatívci a podobne.

Áno. Zrazu som zostala v takom bode, že konečne robím to, čo som chcela robiť, a som z toho frustrovaná, som z toho nešťastná, a nechce sa mi to, som unavená, a potrebujem voľno. Tak som si aj zobrala voľno. Zobrala som si asi na týždeň voľno, a rozmýšľala som, čo s načatým biznisom, alebo ako teda ďalej. A už dávno viem, že tým, že budem predávať len seba, alebo teda svoj čas, tak tým nedokážeme dlhodobo existovať, alebo vyžiť, pokiaľ nepýtaš za tú hodinu nejaké šialené peniaze.

Čo nechceš. Lebo chceš, aby tá služba bola dostupná.

Presne tak.

Inak toto, o čom hovoríš, v iných biznisoch voláme, že škálovať sa to nedá, lebo si proste obmedzená tým absolútnym časom, koľko vieš tomu venovať. Tak ako si sa rozhodla vyriešiť ten problém?

Už som dávnejšie vedela, že potrebujem nejaký produkt. Potrebujem niečo predávať, čo mi bude tvoriť tzv. pasívny príjem, ktorý mi umožní, že si trebárs môžem zobrať na týždeň voľno, keď budem unavená. Alebo že budem robiť len, čo ja viem, dva dni v týždni terapie. Takže som začala o tom viac rozmýšľať. Uvedomila som si, ako som aj pred chvíľočkou spomínala, že veľmi veľa mojich klientov má podobné problémy, že ja sa vlastne opakujem, veľakrát na tých terapiách, ja v podstate rozprávam stále dookola tým ľuďom to isté.

Jasné.

No a v tom prišiel ten nápad, tá idea – aha, takže ja mám produkty. Ja môžem z toho spraviť produkty.

A môžeš svoje know-how replikovať.

Presne tak. Potešilo ma na tom aj vedomie toho, že vlastne oveľa viac ľuďom dokážem takýmto spôsobom pomôcť, ako keby robím terapiu jedna k jednej.

Jasné, ten reach[3] je úplne iný, keď ten produkt tam kdesi visí, a vždy naň niekto môže siahať. A v podstate nezávisle, v noci, kedykoľvek. Nie tak, že je s Tebou v kontakte, ale tak, že je prostredníctvom toho produktu v kontakte.

Áno, presne tak. Takže som urobila zopár takýchto svojich produktov, a mám v pláne robiť ďalšie. Mám kopec nápadov, ktoré chcem postupne zrealizovať. Samozrejme, stále robím tie terapie, takže si to potrebujem tak nejak časovo vyvážiť, aby som aj mala čas na to tvorenie, ale aj na to oddychovanie, kedy zbieram energiu, a potom aj na tie terapie.

Ešte sa k tým plánom dostaneme. Ale napriek tomu, pretože téma podcastu je, okrem teda Tvojho biznisu, a Tvojho príbehu, aj to, že ako na tú administratívu. Prosím Ťa, môžeme skúsiť nejako nie veľmi komplikovane prejsť celú tú cestu? Čo si Ty ako podnikateľka po ceste stretla, čo podnikateľa čaká? Hlavne takého ako Ty, že teraz bude mať nejaký duševný know-how, nemusí to byť terapia, môže to byť, ja neviem, niečo kreatívne a podobne. Na čo si spomenieš, že postupne si riešila pri založení firmy, účtovníctvo, dane, nejaké špecifické faktúry. Ja iba viem, že niektorí Ti zaplatia cez PayPal, to chodí cez nejaké Írsko či čo. Skúsiš spomenúť niektoré veci, ktoré podľa Teba stretnú človeka ako Ty, keď si zakladá biznis?

Určite áno. Ja som si firmu zakladala už teda dávnejšie, ako som spomínala, a vtedy som sa obrátila na moju sestru, ona je účtovníčka.

Nie kvôli tomu, že je sestra, ale proste preto, že je účtovníčka.

Preto, že je účtovníčka.

Jasné.

A oveľa lepšie sa pohybuje v tomto teréne ako ja. A ja sa musím priznať, že účtovníctvo, ekonomiku, vôbec celkovo dane, a všetky tieto veci, ja ich doslova že neznášam. (smiech)

(smiech) Podľa mňa je veľa ľudí takých, takže dobre, že to hovoríš. Tak si sa obrátila vlastne na experta.

Obrátila som sa na experta. Ak by ale ani nebola sestra účtovníčka (teda zhodou okolností som mala tú možnosť, že mám sestru účtovníčku), ale ak by som ju nemala, tak sa určite obrátim na niekoho. Hľadala by som niekoho, kto je v tomto obore doma, túto prácu by som určite posunula, lebo na toto si fakt netrúfam. Kopec vecí si robím sama, ale na toto si naozaj netrúfam. Takže firmu som zakladala v podstate po dohode s ňou, alebo po porade s ňou.

Eseročku si založila teda.

Eseročku som založila, nie živnosť. To sme sa tiež radili, že prečo a ako, takže sme sa dohodli, že eseročka to bude. A dali sme to založiť firme. Ani sestra to nerobila, že ona to bude zakladať, ale dali sme to urobiť firme, ktorá sa tomu venuje.

Ja už som mala podcast, keď som tu mala právnika, ktorý vysvetľoval, že nie je veľmi dobre kúpiť si existujúcu firmu. Ale my sme vlastne v tom podcaste absolútne opomenuli vec, že môžeš odovzdať tú prácu (založenie novej firmy), tú prácu samotnú odovzdáš nejakej firme, ktorá sa zaoberá zakladaním firiem. Takže toto ste si vy vybrali?

Áno, presne takto sme to využili aj my.

Ako dlho to trvalo? Chvíľu, alebo pár týždňov, alebo ako to bolo, vieš si ešte spomenúť?

Vieš čo, to bol rok asi 2014, mám pocit, a nepamätám si úplne presne, ako dlho to trvalo.

Ale nie sú to mesiace.

Nie. Do mesiaca to určite bolo, možno pár týždňov, dva, tri. Nepamätám sa.

Potom si asi musela čakať na DIČ.

Potom som čakala na DIČ. A ja som zo začiatku vlastne ani nepotrebovala nejak extra fakturovať, lebo stále som bola v tom čase ešte zamestnaná. Ale potom som už prešla do firmy, kde som fakturovala svoju prácu, administratívu. Takže moje prvé faktúry vznikli tak, že som fakturovala administratívne práce. Tie som si robila sama, tie faktúry,v Exceli. A v podstate aj dodnes deň si robím sama faktúry, keď fakturujem klientovi terapiu.

A je to niečo, čo by si chcela inak zmeniť?

Zatiaľ asi ani nie.

Početnosť je taká, že Ti to vyhovuje?

Takto mi to vyhovuje. Jednak preto, lebo ja sa nechcem nejak automatizovať. Predaj svojich e-bookov, alebo meditácií, ktoré mám na svojom webe, to mám zautomatizované, a tam mi vlastne iný software robí faktúry.

Dobre, tak toto ešte skúsme popísať, aby si to ľudia vedeli predstaviť. Lebo tí, čo začínajú podnikať, oni si nevedia celkom predstaviť, že ktoré veci majú zmysel, a ktoré nie. Čiže tie, ktoré sa viažu k Tvojim službám, tie ešte stále robíš ručne, lebo Ti to takto vyhovuje. Ale vlastne tie, ktoré majú predávať produkty automaticky, tak to máš komplet zautomatizované, áno?

Áno, presne tak. Čiže mám v podstate dve rady faktúr.

Jasné.

Mám faktúry, ktoré sú z elektronického predaja, z internetového. A mám faktúry, ktoré sú kvázi akože fyzické, kamenná prevádzka, ako sa hovorí, ale teda vystavujem ich ja. A z toho dôvodu ich vystavujem, lebo ja som si povedala, že si chcem tých klientov vyberať. Ja toto nikdy nechcem zautomatizovať, že bude na webe niekde visieť môj kalendár, a že si môže objednať kto chce terapiu. Proste ja s tým klientom komunikujem ešte predtým, než sa vôbec dohodneme na terapii. Ja sa ho pýtam, aké má problémy, s čím potrebuje pomôcť. Pomôžem mu vybrať, ktorý typ terapie.

Počujem tam to, že môže sa stať, že aj neprijmeš klienta, lebo mu vysvetlíš, že Ty nie si správna adresa.

Áno. Teda nestáva sa mi to často, ale občas sa to stane, že vlastne klienta neprijmem, pretože veľakrát je to o tom, že ten človek nepreberá za seba zodpovednosť. Väčšinou je to tak, že sa mi ozve mamička nejakého svojho synčeka, dospelého synčeka, alebo dospelej dcéry, že chce preňho pomoc. Alebo chce žena pomôcť svojmu partnerovi, bratovi, alebo ja neviem komu. Takže to im vysvetlím, že žiaľ, proste ten dotyčný človek musí súhlasiť.

Jasné. Takže nie je to cherry picking[4], lebo už môžeš. Ale fakt je to o tom, aby si Ty vedela, že keď príde ten človek, tak on naozaj chce, a Ty mu pomôcť vieš.

Áno, presne tak.

Dobre, tak to sme prešli teda založenie firmy, faktúry rôzne. Ešte je nejaká administratíva, s ktorou sa Ty potýkaš v tomto Tvojom biznise? A možno by sme mohli ešte tie faktúry PayPal-ové.

Áno, hneď sa k tomu dostanem. Len ešte k tým fyzickým faktúram som mala celkom takú vtipnú scénu, s tou mojou sestrou účtovníčkou. Pokiaľ to bolo len tak, že priateľská výpomoc, alebo len fakt blízkym priateľom, pokiaľ som za to neprijímala tie peniaze, tak som ani žiadne faktúry neriešila. Ale ako som začala si tvoriť web, a začala som si viac tvoriť reklamu, a viac fungovať na sociálnych sieťach, začali sa na mňa obracať úplne cudzí ľudia. Čiže som si povedala ok, už asi by sa patrilo vystavovať faktúry. No a tam sme sa zamýšľali so sestrou, čo tam mám vlastne fakturovať, čo tam mám napísať. Čo fakturujú také veštice? (smiech)

(smiech)

Proste sme rozmýšľali nad tým. A potom sme našli takú skulinku v zákone, takže aktuálne fakturujem poradenstvo v oblasti životného štýlu, tieto terapie.

Rozumiem. Toto je veľmi dobrá rada podľa mňa, lebo to naozaj ľudia Tvojho typu môžu mať fakt problém, že ako to majú urobiť oficiálne tak, aby mohli normálne dane odviesť, a všetko aby bolo s kostolným poriadkom. Úplne na to tie zákony nemyslia.

Je to voľná živnosť, takže určite ju odporúčam.

A ako tie iné faktúry? Tie, ktoré sú automatizované, to ma zaujíma.

Ako som zistila, že chcem mať nejaké produkty, že ich chcem predávať online, tak to vlastne chcem mať celé ako automatizáciu. Aby ma nezahltila administratíva, že teraz niekto si odo mňa niečo objedná, a ja budem potom sedieť každý deň pri počítači, a budem vystavovať faktúry, a komunikovať. To som chcela celé zautomatizovať, nech s tým absolútne nemusím mať nič spoločné. Takže som sa nechala poučiť v tomto obore, alebo v tomto biznise, ako to funguje. A našla som si taký spôsob, že to mám všetko zautomatizované. Začala som si to hlavne robiť všetko sama. Pred pár rokmi som si dávala ešte aj web vizitku robiť adminovi, alebo proste človeku, ktorý sa orientuje v tom webe. Dnes si už svoj web robím sama.

Kľudne povedz na čom to beží.

Môj web robím vo WordPress. A vždy, keď vystavím, alebo teda vymyslím nový produkt, a chcem ho uviesť, či už je zadarmo, alebo platený, tak proste potrebujem tam nastaviť nejakú automatizáciu. Takže na toto všetko som si našla pár aplikácií, ktoré mi super fungujú, a ktoré mám dokonca veľmi rada. A opäť som sa tu potýkala s tým mojím strachom, a bála som sa strašne týchto technikálii. Ale ja som si ich doslova obľúbila.

Rozumiem.

Čiže ja to doslova mám rada. Napríklad v tom WordPress, ja si rada tvorím tie veci, tú svoju stránku, aj článok, keď nový napíšem. Alebo keď vytvorím nejaký nový produkt, a okolo toho tie stránky, alebo to, čo tam potrebujem vytvoriť.

Čiže máš tam aplikáciu, WordPress je v zásade CMS-ko, voľné, tam máš tú webstránku. Potom si tvoríš niekde produkty, čiže máš teda nejakú appku, kde vytvoríš ten produkt, tam asi naviažeš tú fakturáciu. Čiže on vlastne asi vytvorí automaticky tú faktúru, že? Viem, že máš ešte nejakú aplikáciu, ktorou riešiš hromadný mailing.

V podstate na ten WordPress som naviazala MailerLite, čo je aplikácia, cez ktorú môžem posielať maily hromadne.

A takých je viac inak, to nemusí byť MailerLite, môže to byť MailChimp, alebo niečo podobné.

Áno, viem, že sú rôzne. A vlastne v tom MailerLite si vytváram aj tie automatizácie, keď si niekto objedná môj produkt na tom webe, alebo si ho teda zaplatí, kúpi, alebo si ho chce stiahnuť zadarmo. Vlastne ten MailerLite mu odošle email, kde je ten produkt, ktorý si zakúpil.

Ja viem ešte, že aj nejaké GDPR veci treba riešiť, aby to bolo všetko v poriadku so zákonom. To je tiež taká administratívna vec, do ktorej sa asi ľuďom nechce.

Áno, toto som si tiež všetko musela naštudovať, a prekúsať sa tým, čo som bola z toho celkom taká akože zúrivá. A obchodné podmienky, atď.

To sú také dve línie, čo určite treba vyriešiť, všeobecné obchodné podmienky a GDPR.

Určite áno. Ale tak robíte to len raz, čiže som sa, napriek tomu, že to neznášam, zakusla do toho, a som si povedala, že to spravím a hotovo. 😊

Vyšla si z nejakého formátu niekoho iného, alebo ako si na to išla?

Áno. Poobzerala som sa po podobných ľuďoch, alebo teda ľuďoch, čo robia podobné veci ako ja, ako to majú oni.

Rozumiem.

Som sa inšpirovala.

A stále sme sa nedotkli toho PayPal-u. Tak poď teraz.

Mám tam potom ďalšiu aplikáciu, ktorá je zase naviazaná na tieto dve, ktorá sa volá SimpleShop. Tam vlastne nahadzujem svoje produkty, ktoré vytvorím, ktoré sú predajné. Tá mi vytvára potom faktúry. Na ten SimpleShop je naviazaný GoPay a PayPal.

Rozumiem. Lebo chceš, aby Ti každý mohol zaplatiť tak, ako mu je najpríjemnejšie.

Áno.

A čo sa stane, keď sa z PayPal-u vytvorí faktúra? Ako sa to účtuje?

Tá faktúra sa nevystaví v PayPal, ona sa vystaví v tom SimpleShop-e. Čiže PayPal je len platobná brána. Oni si tam strhávajú nejaké percento, ale normálne to prebehne cez to, a ja v podstate nemusím nič riešiť.

Čiže nevadí, že to je nejaká cudzia entita, myslím nie slovenská, nerobí to žiadnu šarapatu v účtovníctve.

Nie.

A mala si nejaké faktúry, ktoré boli cezhraničné a šarapata bola?

Používam Facebook, a tam si občas zadávam platenú reklamu. Ale tam sme sa s mojou účtovníčkou dohodli, že si to budem platiť sama, že ma to vyjde úplne rovnako, ako keby sme to dali cez firmu. Tým pádom nemusí ona účtovať nejaké zahraničné neviem čo.

Áno, tu asi treba spomenúť, že kým je malý počet tých faktúr, a k tomuto problému smerujem, tak okolo toho je určitá administratíva. Treba sa tam vysporiadať s daňami cudzieho štátu, a jednoducho si to treba zrátať, že keď je tých faktúr pár, tak radšej to treba zniesť súkromne, ako to doniesť ako náklad. Napriek tomu, že to vlastne je firemný náklad. Lebo tá administratíva okolo toho, že by si zaúčtovala takéto niečo, keď robíš v malom, tak je viac ako to, že nedostaneš nejakých pár EUR do nákladov. Tak?

Presne ako hovoríš, v podstate stále je to len môj náklad, či už to ide cez firmu, alebo to nejde cez firmu. Takže mi to je v zásade jedno, že či to bolo tak alebo tak vystavené.

Jasné. Ale úplne jedno to nie je, keby toho bolo dosť, tak potom sa to dá odčítať zo základu dane, a to znamená nižšiu daň. Ale samozrejme rozumiem, že v tomto kontexte, keď je toho málo, tak sa to neoplatí.

Zatiaľ mi je to jedno.

Myslím, že toto je tá cenná rada pre tých ľudí, ktorí by boli v podobnej životnej situácii.

Super, tak všetky tie administratívne veci sme prešli. Čo by si ešte chcela povedať zo svojej skúsenosti?

Samozrejme, používam Word, Excel, Outlook, to asi nechcete počuť. Takže ešte čo používam, je Canva. Tam si vytváram grafiku, pre niektoré produkty svoje, alebo aj na niektoré príspevky.

Rozumiem.

A samozrejme teda používam Facebook a Instagram.

Super.

Tak sa vráťme k tomu, čo je zaujímavé, a také, ako ja vravím, že inou hemisférou. Vráťme sa k obsahu Tvojho podnikania. Skúsiš nám povedať svoje nejaké plány a sny? Čo ešte máš pred sebou, čo by si rada urobila v tom svojom biznise, čo sa týka obsahu?

Čo sa týka obsahu, mám plány. Mám plnú hlavu plánov. 😊 Takže určite mám v pláne zväčšovať databázu z tých svojich produktov, ktoré budú na tom webe, alebo teda už aj sú, a aj budú ďalšie, verím. Mnohé z nich budú zadarmo. A budú samozrejme aj také, ktoré sú platené produkty.

Čiže dá sa ochutnať táto Tvoja tvorba.

Áno, dá sa ochutnať. Jednak je tam stále tá moja túžba pomáhať, čiže asi aj preto sú tam niektoré tie produkty zadarmo. Ale ako vravíš, aj aby si to mohol človek ochutnať. A potom, keď ma chce niekto podporiť, tak môže si kúpiť ten platený produkt.

Nie len pre Tvoju podporu, ale aj preto, že fakt pomôže.

To určite áno. 😊 Určite budem robiť ďalšie meditácie. Mám tam zopár meditácii momentálne, na stránke, ale mám v pláne robiť ďalšie a ďalšie, a stále mi chodia podnety.

Aj klienti Ti hovoria, že na takúto alebo onakú tému sprav?

Áno, nielen teda od klientov, ale aj v mojej hlave stále chodia nové podnety, čo by som ešte mohla urobiť, a ako by som to mohla urobiť. Ďalšiu vec, o ktorej snívam, a čo teda chcem urobiť, chcem urobiť z môjho e-booku knihu, reálnu fyzickú knihu.

Jasné, voňavú. 😊

Voňavú. Čiže chcem vydať knihu. A z e-booku som vlastne celkom nedávno vytvorila audiobook. Čiže to je taká moja novinka asi teraz aktuálne. Ako som spomínala tú tému, ako sa mať rád, že to je pointa, teda zvyčajne je to pointa veškerých problémov, ktoré má ten klient. Snívam o tom, že raz z toho urobím kurz. Vyslovene nejaký online kurz, ktorý toho človeka dovedie, naučí ho, ako to doviesť do svojej praxe, aby naozaj sa mal rád, aby naozaj dospel do toho štádia, že môže povedať: mám sa rád.

Chápem. Možno ešte predsa len môžeme trochu povedať o tej knihe. Ja ju totiž dobre poznám, čiže viem, že je plná techník a postupov, ako sa to naozaj naučiť. Nie je to nič také závažne metafyzické, sú to fakt praktické rady. Skúsiš povedať pár tých techník, čo tam vlastne popisuješ? Naozaj len nejaké názvy, aby ľudia mali predstavu, čo je v tej knihe.

Určite v prvom rade človek potrebuje prijať samého seba takého, aký je.

Čiže je tam postup, nástroj, ako to nacvičiť?

Áno, je tam postup, nástroj, dokonca k tomuto postupu, alebo nástroju, som tam dala ako bonus meditáciu, ktorú som nahrala, vedenú meditáciu. Napríklad je tam návod, ako si vytvoriť svoje vlastné afirmácie, ktoré nám budú pomáhať potom k tomu bodu, že sa mám rád.

Alebo k nejakému dosiahnutiu cieľa?

Áno, alebo aj k hocijakému inému. Lebo ono sa to dá samozrejme pretaviť aj do iných sfér. Ďalšie, čo zvyknem ľuďom dosť často opakovať, že sa majú pochváliť.

Čiže v knihe je vlastne postup, ako sa to naučiť, keď to hlavne neviem robiť. Tak?

Áno, presne tak.

Jasné.

Je tam presný postup. Dokonca k veľa týmto technikám som pridala aj pracovný hárok, alebo pracovný list, aby ich to doslova tým previedlo.

Čiže to je v podstate taká učebnica.

Áno.

Taká praktická.

Aby ich to previedlo krok za krokom, ako to majú urobiť, ktoré oblasti treba preskúmať atď. Je tam postup, ako si odpustiť, ako odpustiť, teda nielen sebe, lebo aj to je veľmi dôležité, veľakrát najdôležitejšie. Veľa ľudí má hnev sám na seba, alebo sa týra, alebo sa viní z niečoho. A veľa ľudí má aj hnev, alebo potrebuje odpustiť svojim blízkym.

Alebo aj ľudom, s ktorými dlho nie sú v kontakte, a strašne to tam kvári. Ja musím povedať, že s týmto postupom mám skúsenosť, a naozaj je to také, že dá sa to dokonca realizovať aj voči ľuďom, ktorí už tu nie sú.

Áno.

Ok, tak vravím, učebnica, suma postupov, praktický návod.

Áno.

Fajn, tak sme si povedali, aké máš sny a plány. Mohli by sme to celé zarámcovať. Rozprávali sme sa o administratíve, ale veľa aj o takých mäkkých veciach. Takže keby si tak Ty mala dať nejaké 3 kľúčové rady budúcim podnikateľom, v takej oblasti, ako robíš Ty. Aké by boli? A keď to tak cítiš, tak možno daj prípadne cielene rady aj ženám, čo chcú podnikať.

Moje rady sa týkajú asi všeobecne ľudí, nielen žien; ale možno viac žien, lebo tie sa zvyknú viac báť. Ako som už spomínala, nebáť sa, proste vykročiť, ísť do toho, a neriešiť ten strach. Všetko, čo nás napadne, že chceme vytvoriť, tak máme na to.

Jasné.

Čiže možno môžem povedať nejaký stručný postup, ako trebárs pracovať so strachom.

A keď niekto bude chcieť viac, tak nech Ťa nakontaktuje.

Presne tak. Takže ja zvyknem strach najprv preskúmať sama u seba, pretože strach je od slova strážiť, čiže nás pred niečím stráži. Vždy, keď sa bojím, alebo mám z niečoho strach, tak to skúmam, z čoho vlastne mám strach. Pred čím ma ten strach chce ochrániť.

Rozumiem.

Keď už na to prídem, a rozpytvám túto emóciu v sebe, tak ona väčšinou odznie, alebo sa zminimalizuje. Aj keď tam ostane ten strach, tak si potom poviem, že idem do toho aj napriek tomu strachu. Proste normálne mu ako keby poviem, že poď, ideme spolu, neboj sa, ideme, zvládneme to.

Super. Musím Ti povedať, že tu pred Tebou bola spústa ľudí, ale týmto smerom sme sa vôbec nepohli, takže veľmi sa teším tejto rade. Ešte niečo by si rada dodala?

Rozhodnúť sa. Rozhodnúť sa najprv vo vnútri, že to chcem. Lebo všetky tie cesty, aj v mojom živote, vždy, keď som niečo dôležité riešila, tak to začalo tým, že som sa rozhodla vo vnútri. Ak sa vo vnútri rozhodnete, tak tá cesta sa ukáže.

Veľmi pekne Ti ďakujem za to, že si tu bola. Som rada, že sme sa mohli rozprávať aj o Tvojich skúsenostiach s administratívou. Želám Ti klientov, ktorí budú schopní nájsť svoju vlastnú cestu, a samozrejme Ti želám, aby sa Ti podarili aj kurzy, a všetky tie Tvoje sny. Želám Ti, aby si mohla vydať knižku. Aby si mala tie voňavé papiere, keď to vyjde z tlačiarne. A veľa dobrého v podnikaní. Ďakujem, že si tu bola.

Ďakujem veľmi pekne. Ja Ti takisto želám veľa dobrého v tom, čo robíš. Robíš to úžasne.

😊 Ďakujem pekne.

 

[1] SRT – spiritual response therapy

[2] od angl. slova loop – slučka, kruh, cyklus

[3] dosah

[4] zaistiť si pre seba to najlepšie

Scroll to top