Viete, aká je tá správna právna forma podnikania pre vás?

pravna forma podnikania

Zo série MANUÁL NA PODNIKANIE (Na čo všetko myslieť, než sa pustíte do vlastného biznisu)

Čas čítania: 10 minút

Na webe je na tému právnych foriem podnikania veľmi veľa článkov. Dobrý je napríklad tento o tom, ako si v začiatkoch vyberať formu podnikania od Slovak business agency, alebo tento o plusoch a mínusoch dvoch najčastejších foriem – živnosti a spoločnosti s ručením obmedzeným od firmy Matlak Economy. Ak o právnych formách podnikania neviete vôbec nič, oba si prečítajte skôr, než tento blog. Na ich báze si spoľahlivo právnu formu svojho podnikania vyberiete.

Načo teda ďalší blog odo mňa? Lebo keď začínate, alebo ste sa s určitými situáciami v podnikaní doposiaľ nestretli, prípadne chcete podnikať viacerí, alebo sa vám o právne veci a účtovníctvo stará tretia osoba, často vám ani nenapadne, čoho všetkého sa vybraná právna forma podnikania teraz, alebo v budúcnosti môže dotknúť. Ak si chcete vybrať naozaj správne, a myslieť pritom aj na situácie, ktoré vás dnes ešte nepália, ale neskôr môžu, čítajte ďalej. Všetky situácie dole sú z praxe. A pokojne sa sústreďte len na tie odseky, ktorých názvy sa na vás vzťahujú.

Právna forma podnikania podľa životných situácií:      

 Začínam podnikať a aj náklady na založenie podnikania sú pre mňa významné

Jednoduchá odpoveď je – založte si živnosť. Je to rýchle, lacné, zaregistrujú vás v poisťovniach. Keď sa vám nebude dariť, živnosť môžete prerušiť, i opakovane. Vec je však možno vo vašom prípade komplexnejšia.

Častým problémom začínajúceho podnikania je, že zarába málo a náhodne, ale fixné mesačné náklady mu nabiehajú nemilosrdne mesiac čo mesiac. Keď si rozbiehate e-shop, napísali ste prvý e-book, alebo chcete začať predávať svoje koláčiky – výnosy budú zo začiatku veľmi malé a budú sa líšiť z mesiaca na mesiac.

Preto zvážte, či chcete mať relatívne lacnú živnosť, z ktorej však viacmenej ihneď budete platiť vysoké odvody, alebo znesiete jednorazovo nákladnejší a náročnejší proces založenia spoločnosti s ručením obmedzeným, no v prvom roku sa tým pádom odvodom vyhnete (a aj platbe tzv. daňovej licencie). Dobrým vodítkom by vám mal byť váš finančný plán. Ak má byť váš obrat vyšší než 30 – 40tis. Eur, odporúčam „neprištipkáriť“ a ísť rovno do s.r.o. Tá sa dá výhodne i kúpiť, viď nižšie.

Ak vám teraz napadlo, či sa v malom nedá podnikať aj bez živnosti či s.r.o., nie ste sami. V zásade nedá; existujú malé, zložité výnimky. Tento článok vám vysvetlí, aké.

 

 Chcem v budúcnosti nakupovať bez DPH

Jednoduchá rada je – urobte si s.r.o. Ale – nakupovať bez DPH sa dá len to, čo používate na podnikanie, a je pritom nutné, aby ste boli platcom DPH. Zákon hovorí, že sa platcom DPH môžete stať i dobrovoľne, ale nerobte si ilúzie. Reálne sa dobrovoľné registrácie dosahujú len veľmi ťažko, a finančná zábezpeka, ktorú budete musieť úradom zložiť, nebude malá ani krátkodobá.

Aby ste boli platcom DPH, musíte splniť zákonnú podmienku, že v období 12 mesiacov po sebe váš obrat, čiže všetky tržby, ktoré dosiahnete, prekročí takmer 50tis. EUR (konkrétne  49 790.-). Dobrá správa je, že o vrátenie DPH za určité náklady môžete požiadať i spätne (napr. DPH z ceny obchodného priestoru, alebo počítačového vybavenia kúpeného ešte predtým, ako ste sa platcom DPH stali) – urobte tak však čím skôr po momente, keď sa platcom stanete.

Súčasne si ale uvedomte, že DPH si budete uplatňovať nielen na náklady (ušetríte 20% z cien vecí, ktoré nakúpite pre účely podnikania), ale aj na výnosy (vaše ceny budú drahšie o 20%). To sa v B2C segmente oplatí iba vtedy, keď väčšina vašich konkurentov sú tiež platitelia DPH, takže ceny na trhu sú porovnateľné s tými vašimi. Alebo vtedy, keď ste v segmente B2B a väčšina vašich zákazníkov sú tiež platitelia DPH (firmy s obratom aspoň 50tis. EUR ročne), tak, ako Vy.

Ešte jedna rada. Ak chcete vec vyriešiť tak, že sa dohodnete s niekým spriazneným, aby ste obrat umelo dosiahli, hrozí vám niekoľko problémov. Za všetky vymenujem ten najmenší – ak vám ročný obrat následne klesne, registráciu k DPH vám môžu i zobrať. A tento proces často sprevádzajú kontroly (ktoré spôsobujú zadržiavanie peňazí, tzv. vratiek DPH, na dlhšie obdobia). Skrátka, nešpekulujte.

Všetky podstatné informácie nájdete na webe finančnej správy, ale v prípade, že máte byť platcom DPH,  vám  rozhodne odporúčam (po)radiť sa s účtovníkom, ekonómom, alebo aspoň právnikom. Mimochodom, kúpiť sa dá aj nová s.r.o. – platiteľ DPH. Aj o tom nižšie.

 

 Chcem zaistiť, aby riziká môjho podnikania neniesla moja rodina

Tu je to jednoduché. Založte si s.r.o. a ak ste vydatá/ženatý, choďte k notárovi. Tam podpíšte notársku zápisnicu, ktorou s.r.o. a všetky s ňou súvisiace veci vyjmete z bezpodielového spoluvlastníctva manželov. Samozrejme, obaja manželia s tým musia súhlasiť. Ďalšie nuansy, ak sa vás táto situácia týka, sú veľmi zrozumiteľne popísané tu.

 

Chcem si vziať v budúcnosti podnikateľský úver alebo žiadať o dotáciu

Rozhodne zvážte s.r.o., pretože v drvivej väčšine prípadov budete potrebovať pozitívnu históriu svojho podnikania a pri s.r.o. je to ľahšie. Výnimkou sú dotácie/podpory pre začínajúcich podnikateľov, napríklad mikropôžičky od Slovak Business Agency, kde nepotrebujete históriu, ale perfektný biznisplán, alebo príspevok na SZČ (samostatnú zárobkovú činnosť)  z úradu práce, kde si naopak potrebujete založiť živnosť (nie s.r.o.) .

Dokonca ak uvažujete o úvere či dotácii, zvážte, že si nejakú „spiacu“ s.r.o. na trhu kúpite. Áno, dá sa to. Podstatné je to však urobiť len a len za asistencie právnika. Kupovať by ste mali len preverenú spoločnosť s čistým majetkovým pozadím, úplným účtovníctvom a bezpečnou históriou. Inak vás môžu časom prekvapiť problémy s cudzími dlhmi, ale aj iné veľmi vážne problémy (trebárs i návšteva policajtov vyšetrujúcich majetkovú trestnú činnosť).

Keď už spomínam kúpu existujúcej s.r.o. – kúpiť sa dá i spoločnosť nová. Na slovenskom trhu funguje niekoľko firiem, zaoberajúcich sa len predajom nových, „predpripravených“ s.r.o. – stačí si dať do vyhľadávača „ready-made s.r.o.“.  Žiadnu z nich som osobne nevyužila, ale je to takpovediac logické, že majú klientelu. Šetria čas, úsilie, potrebu právneho a ďalšieho poradenstva. Logicky, musia na tom zarábať, takže využitie ich služieb stojí cca dvakrát toľko, ako keď si svoju vybranú právnu formu „vybeháte“ sami. Keď chcete vedieť ďalšie dôvody a situácie, kedy sa oplatí kúpiť existujúcu s.r.o. a kedy novú, dobre to popisuje tento článok.

 

Chcem si v budúcnosti zobrať hypotéku

Toto je veľmi individuálne, ale podľa mojich skúseností trochu lepšie v bankách dopadajú tí, čo majú s.r.o.-čky. Najmä také, ktoré platia dane, nielen minimálne sumy v podobe daňovej licencie.

Nechytajte ma však za slovo – do hry vstupuje toľko faktorov (konkrétna banka, výška úveru, cena nehnuteľnosti, výška príjmu, ručenie, iné dlhy žiadateľa, história živnosti/firmy), že univerzálna rada sa vlastne netýka ani tak právnej formy. Skôr vám odporúčam chovať sa v podnikaní tak, že už niekoľko rokov dopredu viete, že budete raz o hypotéku (na bývanie) žiadať.

Jednoducho treba dobre vopredne (po)rozmýšľať, či optimalizáciou podnikateľských nákladov budete radšej šetriť na daniach a odvodoch, ale následne ťažko dokazovať bankám, že hypotéku máte z čoho splácať, alebo to urobíte naopak. Väčšinou je to otázka dobrej kalkulácie a dostatočne správneho odhadu rizík (jednak vo vašom podnikaní, jednak v osobnom živote). Určite je dobré sa o tom poradiť s odborníkom oveľa skôr, ako o hypotéku požiadate.

V dobrých bankách vám toto poradenstvo radi poskytnú zdarma. Ale aj tu platí – dôveruj, ale preveruj. Zašla by som aspoň do dvoch bánk nezávisle. Tiež si pamätajte, že banky sú takisto len firmy – hľadia si svojho zisku a bezpečia. Na krízu, ekonomické problémy a väčšie spoločenské zmeny reagujú zmenou vlastnej podnikateľskej stratégie či taktiky – a preto si získané informácie aspoň z času na čas opätovne preverte.

 

Rád by som v pandémii alebo podobnej situácii mal nárok na štátnu pomoc

Tak toto je ako veštiť z gule. Cez to všetko, ak by som mala abstrahovať z toho, čo sme na Slovenksku už zažili v posledných rokoch – asi sa prikloním k vlastníctvu s.r.o. Ničmenej, podobne ako pri úveroch a dotáciách, dôležitejšia než právna forma je história podnikania.

A v tomto prípade je dôležité ešte niečo. Dávajte si pozor na akékoľvek malé nedoplatky, zabudnuté pokuty a penále. Človeka ide „rozhodiť“, keď zistí, že kvôli pár zabudnutým alebo neskoro uhradeným eurám príde o možnosť väčšej podpory, získa len drahší úver alebo len menšiu pôžičku, než akú potreboval.

 

Keby mi to nevyšlo, budem potrebovať ísť na úrad práce

To rozhodne odporúčam živnosť. Dá sa prerušiť, a pri správne hradených odvodoch môžete mať nárok aj na podporu v nezamestnanosti (nielen na úhradu odvodov zo strany štátu, čo je veľmi častý dôvod, pre ktorý si ľudia živnosť prerušujú).

 

Chcem si založiť podnikanie, ale zatiaľ popri zamestnaní a ideálne bez toho, aby to zamestnávateľ „riešil“

Najrozumnejšie je sa zo zamestnávateľom dohodnúť. Málo ľudí vie, že v každej dobrej pracovnej zmluve sú odvolávky na zákonné ustanovenia, ktoré vylučujú, aby ste bez rizika postihu či pokuty podnikali v tej istej, alebo podobnej oblasti, ako váš zamestnávateľ. Nejde však len o tento rozmer – je to neetické.

Pracovná zmluva na plný pracovný úväzok predpokladá, že svoj čas, úsilie, talent a schopnosti investujete do práce u svojho zamestnávateľa. Za to dostávate plat. Neznamená to, že podnikať (napr. po večeroch a víkendoch) nedokážete. Ale je treba o tom zamestnávateľa upovedomiť a dohodnúť sa s ním, čo je a čo už nie je v poriadku, najmä, ak ide o podobný druh činnosti.

Vzťahy so zamestnávateľom nie sú vždy ideálne, ani samotní zamestnávatelia takí nie sú. Preto môže byť pre vás náročné dohodnúť sa. Možno ani neviete, či vám podnikanie vyjde, ale chceli by ste sa aspoň skúsiť odpútať od stavu, že ste závislí na príjme zo zamestnania. No súčasne sa bojíte, že o zamestnanie prídete skôr, než si podnikaním zarobíte aspoň na základné potreby.

Ak je to tak, vedzte, že zo zákona máte právo byť majiteľom (spoločníkom) firmy a nemôže to byť dôvodom, pre ktorý by vás mal zamestnávateľ pranierovať či nebodaj prepustiť. Byť konateľom (štatutárom) alebo živnostníkom je iná vec. Tam by ste mohli ťahať „za kratší koniec“ – na báze pracovnej zmluvy, ale i ďalších okolností vášho konkrétneho prípadu.

Ak ste v takejto situácii, odporúčam vám poradiť sa s viacerými ľuďmi – právnikom, účtovníkom a nejakými ľuďmi, ktorí už podnikajú, prípadne mentorom. Každý prípad je špecifický a dá sa riešiť.

 

Sme viacerí a neviem, ako sa s tým najlepšie vysporiadať

Mali by ste založiť s.r.o. a v nej stanoviť primerané podiely jednotlivých zúčastnených. Ale v takomto prípade rozhodne nevynechajte debatu s niekým skúseným – mentorom, podnikateľom v podobnom stave, právnikom; najlepšie všetkými tromi.

Podnikanie s niekým ďalším je výzva, ktorej budete čeliť opakovane – pri rôznych majetkových rozhodnutiach, deľbe ziskov a strát, získavaní úverov, najímaní zamestnancov, investíciách, určovaní budúceho smerovania firmy… Nie vždy je nutné, aby ste podnikanie s niekým rovno spoluvlastnili, a keď sa tomu dá vyhnúť, odporúčam vám to. S programátormi sa dá dohodnúť aj na cieľovej odmene, s kľúčovými zamestnancami na odmeňovaní závislom od zisku, s rodinou o rozdelení vplyvu, ale nie podielov. Svojím spôsobom je rozhodnutie s niekým spolupodnikať vážnejšie, ako vstup do vzťahu či manželstva. Zviažete sa toľkými mechanizmami a vzťahmi, že bude veľmi ťažké ich rozväzovať, a pravdepodobne to bude i bolieť. Poznám niekoľko ľudských vzťahov, ktoré spolupodnikanie škaredo poznačilo. Uvažujte teda naozaj s rozvahou a racionálnym odstupom, s kým, ako a prečo.

Ak už sa ale spolupodnikať a spoluvlastniť rozhodnete, preberte si vopred všetky kľúčové záležitosti, ktoré si predstavujete „po svojom“. Rozmýšľajte o kritických situáciách, keď sa niečo pokazí, alebo sa zmení niekoho osobný, rodinný, majetkový či zdravotný stav. Všetko dobre ošetrite v spoločenskej zmluve. Vyhnete sa tak mnohým starostiam v budúcnosti.

 

Aj tak vám to ešte nie je jasné? Máte špecifickú situáciu, alebo sa skrátka chcete poradiť? Ozvite sa mi na LinkedIne, Facebooku, Instagrame alebo na webe, niečo vymyslíme.

Scroll to top