Ako začať podnikať – sám, či s niekým? A s kým?

ako zacat podnikat

Zo série MANUÁL NA PODNIKANIE (Na čo všetko myslieť, než sa pustíte do vlastného biznisu)

Čas čítania: 4 minúty

Zistíte, že váš nápad je super, ale zdá sa vám, že sám/sama ho možno neurobíte. Máte sa s niekým spojiť? Spolumajiteľsky, alebo radšej niekoho „len“ zamestnať? A čo bude lepšie/istejšie/úspešnejšie? Ako začať podnikať?

Rozhodnutie o tom, ako začať podnikať – či sám, alebo s niekým, je obvykle rozhodnutím o miere znášaného rizika, a o rýchlosti rastu.

Oba modely – podnikanie sám i podnikanie s niekým – majú svoje plusy a mínusy. V nasledujúcich blogoch budú zosumarizované tie najdôležitejšie z nich.

 

Podnikanie osamote

Začať pracovať na zmluvu, čiže stať sa kontraktorom (v angličtine aj freelancer – pracovník na voľnej nohe) je vcelku ľahká cesta, ako začať podnikať sám. Je jedno, či to bude právne živnosť, alebo s.ro.-čka, podstatné je, že iným ľuďom a firmám začnete svoje produkty a služby dodávať samostatne, za seba, a nie ako zamestnanec.

Najväčším plusom tohto typu podnikania je, že závisíte len sami od seba. To je paradoxne aj jeho najväčším mínusom – aj všetky riziká, investície, problémy a straty znášate len vy sami.

Čo od fungovania na voľnej môžete čakať?

  • Vy si určujete a získavate svojich klientov. To vám umožní pracovať len s tým, kým chcete. Na druhej strane, na začiatku budete vďační aj za klientov, ktorých by ste si možno nevybrali.
    Ak neviete, kde si začať projekty zháňať, ale viete dobre po anglicky, vyskúšajte portály ako Upwork, Fiverr alebo freelancer.com. V podstate na každom trhu nájdete podobný portál alebo službu – na Slovensku sa podobnej aktivite venuje robime.it či spoločnosť Titans – ale ako iste zbadáte, týkajú sa najmä IT projektov. Ako freelancer však môžete pracovať aj pre marketingové a PR agentúry, a pomaly sa to rozbieha aj v sales. Mnoho firiem v súčasnosti nemá iba zamestnancov a spolieha sa aj na konktraktorov – a to aj v profesiách, kde sa o nich donedávna vôbec neuvažovalo, napr. v oblasti testovania, kvality, marketingu či obchodu. V súčasnosti tento trend rastie, pretože kontraktori často napokon celkovo stoja firmu menej ako zamestnanci – a sú oveľa flexibilnejší.
  • Vy si definujete čas, kedy budete pracovať. To znamená slobodu vstávať, kedy chcete, deň si štrukturovať tak, ako chcete (napr. niekedy part-time, inokedy full-time) a pracovať na takom počte projektov, aký si želáte. Na druhej strane, aj Vaši klienti budú mať konkrétne časové požiadavky, a určite budete musieť plniť zadané termíny. Určite teda budete pracovať veľa.
  • Možnosť výberu platí aj na miesto vášho podnikania. Väčšina freelancerov začína z domu. Ak by aj vaše podnikanie nevyžadovalo samostatnú kanceláriu či priestor, zvážte coworking – pracovať z domu dlhodobo a efektívne a netrpieť pritom izoláciou je náročné. Plus platí, že istým typom biznisu dodáva samostatná biznis adresa vyslovene vážnosť, serióznosť – možno budete pre úspech vlastný office vyslovene potrebovať.
  • Vy určujete aj vaše odmeňovanie. Kontraktori obvykle pracujú za tzv. man-day rate, dennú sadzbu (niekedy sa prepočítava na hodinovú), a tá býva vyššia, ako priemerný čistý hodinový zárobok tej istej profesie v zamestnaní. Dôvod je prozaický – zamestnávateľ za vás musí platiť aj odvody a znáša riziko, že vás musí zaplatiť, aj keď pre vás nemá prácu.
  • Všetky riziká budete znášať sami. Finančné, kapacitné, právne…v podnikaní ich „vyskakuje“ dosť. Niektorí budúci podnikatelia preto začínajú svoje podnikanie ako vedľajšiu činnosť popri zamestnaní, alebo majú živnosť popri zamestnaní ako dlhodobý ďalší zdroj príjmov. Tento model je bezpečnejší, ale veľmi energeticky náročný, a naviac s ním váš zamestnávateľ musí súhlasiť.
  • Sám či sama budete rásť len toľko, nakoľko to budete sami zvládať. Ak si rozvoj vyžiada viac investícií, budete si musieť požičať, alebo rásť pomalšie, ako by sa dalo, a môžete stratiť moment nástupu na trh. V mnohých situáciách tiež bude limitom vaša vlastná kapacita, najmä, ak budete predávať služby, ktoré sú viazané na výkon (manuálne, napr. elektrikárske práce, ale i duševné, napr. návrhy dizajnu). Buďte preto pripravení na začiatku strádať, a vystačiť si s málom.

Keď neviete, ako začať podnikať, poraďte sa!

Ak ste sa ešte nikdy do žiadneho podnikania nepustili, vedzte, že najlepšie je sa s ďalšími ľuďmi aspoň poradiť – najmä s tými, ktorí si tým už prešli. Človek, ktorý sám úspešnú firmu založil, vám nikdy neodmietne dať radu či kontakt.

Ak neviete, kde takých hľadať, využite napríklad:

 

Ak sa váš nápad nedá zrealizovať osamote, platí, že na spomenutých miestach môžete nájsť aj partnerov, budúcich kolegov a (spolu)investorov. Podnikanie s niekým ďalším má ale tiež svoje plusy aj mínusy – o nich nabudúce.

Aj tak vám to ešte nie je jasné? Máte špecifickú situáciu, alebo sa skrátka chcete poradiť? Ozvite sa mi na LinkedIne, Facebooku, Instagrame alebo na webe, niečo vymyslíme.

Scroll to top