Zo série MANUÁL NA PODNIKANIE (Na čo všetko myslieť, než sa pustíte do vlastného biznisu)
Čas čítania: 3 minúty
Úspešných podnikateľov je veľa. Veľa je ale aj neúspešných. Čo delí jedných od druhých, sa nedá jednoducho zovšeobecniť. Existujú však isté črty, ktoré spájajú mnohých úspešných podnikateľov.
Ak máte informácie radšej v hravej podobe a viete po anglicky, vyskúšajte si tento kvíz. Považujem ho za celkom obstojný – pokiaľ budete ochotní odpovedať pravdivo a nie tak, ako sa vám zdá, že znejú správne odpovede.
Ako zistiť, či ste vhodný typ na podnikanie
Ak ale chcete poctivú analýzu, urobte si ju šitú na mieru. Zamyslite sa nad sebou, svojím doterajším životom, a skúste byť čo najviac objektívny:
- Ste typ, ktorý sa nebojí rizika? V podnikaní príde veľmi veľa nástrah, a mnohé nebudete mať vôbec pod kontrolou. Opakovane nebudete vedieť, čo máte robiť. Budete féroví, a aj tak vás s kamenným ksichtom oklamú. Príležitosť dobre premyslíte a bude vyzerať nádejne, ale nakoniec vám prinesie stratu. Toto všetko k podnikaniu patrí, a je potrebné, aby ste sa toho nebáli, aby ste išli do týchto situácií rozhodne. Ale budete potrebovať aj určitú mieru rozvahy, nadhľadu, ne-impulzínosti. Skoro ako Jekyll a Hyde.
- Rátate aj s možnosťou straty? Toto je vlastne podmnožina prvého bodu. Nie je možné získať vysoký zisk pri nízkom riziku, tak podnikanie nefunguje. Ak začnete podnikať po období zamestnania, Váš príjem veľmi pravdepodobne klesne. Nebudete mať „istoty“ ako platená PN-ka, OČR-ka či dovolenka. A ak sa rozhodnete pre oblasť služieb alebo byť živnostníkom, čo predáva svoj výkon, tak nielenže nebudete mať tieto benefity – počas dovolenky nebudete mať žiaden príjem. Robíte-zarobíte, nerobíte-nezarobíte. Váš príjem bude kolísať aj s ohľadom na to, aká bude sezónnosť dopytu vašich zákazníkov.
- Máte prehľad vo svojich financiách? Nemusíte milovať excel, ale elementárnu finančnú gramotnosť mať musíte. Dobrým lakmusovým papierikom býva, či práve v tejto chvíli viete, koľko máte na účte a v peňaženke, prípadne, kedy budete platiť najbližší účet, alebo kedy a v akej výške dorazí váš nasledujúci príjem – no najmä, prečo.
- Máte vášeň pre oblasť, v ktorej chcete podnikať? Musí vás to baviť, a to dlhodobo – s podnikaním budete zaspávať, budete sa s ním zobúdzať, bude sa vám o ňom snívať. Zase potrebujete správny mix – niekedy sa nenechať odradiť „dobromyseľnými“ rečami (napr. tých, čo sa nikdy podnikať neodhodlali), inokedy byť schopný vnímať, že vás niekto upozorňuje na skutočný problém (napr. tí, ktorí majú vlastné skúsenosti z biznisu).
- Keď sa vám niečo nepodarí, nakopne vás to ísť ďalej? V podnikaní denno-denne čelíte situáciám, že vám niečo nevyjde, niečo sa pokazí, niekto vás odmietne. Najmä v začiatkoch. Zamyslite sa – vedie vás kritika alebo nezdar k prekonávaniu ďalších mét, alebo vás paralyzuje a deprimuje?
- Máte dosť času, a dosť síl? Podnikanie, na rozdiel od zamestnania, je úväzkom na 24 hodín 7 dní v týždni. Nie, nie je to prehnané, neustále môže niečo vyskočiť, aj keď si práve potrebujete zabehať, pospať alebo venovať sa rodine. Koníčky pôjdu na dlhý čas bokom úplne. A ak nie ste fit, zdraviu podnikanie určite neprospeje, minimálne v prvej fáze.
- Máte výdrž? Podnikanie je behom na dlhé trate. Bez ohľadu na segment je typické, že trvá niekoľko rokov, kým sa vám vôbec vráti prvotná investícia. Po ceste vás čaká veľa práce, veľa prekážok, veľa sklamaní. Áno, aj radosť, pocit uznania a naplnenie. Začať podnikať je však podobné, ako mať dieťa. Prvé roky je od vás úplne závislé, schopnosť byť samostatné nadobúda veľmi pomaly, a postupne.
- Dokážete vychádzať s rôznorodými ľuďmi? Klient je pán, či je v pohode alebo rozčúlený, vychovaný, alebo buran. Vo väčšine prípadov časom budete potrebovať spolupracovníkov alebo partnerov; budú rôznorodí. A budete tiež musieť byť schopný nadobúdať primeranú dôveru, delegovať, vyjednávať.
Ak ste na väčšinu alebo všetky otázky odpovedali nie, alebo ste váhali, ste pravdepodobne riziko-averzný resp. bezpečie preferujúci človek. Prípadne ste unavený, chýba vám zázemie, alebo len potrebujete v živote zmenu (možno len iné zamestnanie). V každom prípade by ste sa mali zamyslieť, či je podnikanie určite to, čo chcete.
Ak ste na väčšinu alebo všetky otázky odpovedali áno, a chcete podnikať, má zmysel posunúť sa k preskúmaniu ďalšej oblasti – vášho nápadu. O tom nabudúce.
A ak by ste sa chceli poradiť, ale skôr individuálne, ozvite sa mi na LinkedIne, Facebooku, Instagrame alebo na webe, niečo vymyslíme.